Nytt fra HMS-butikken

Vernepersonellet i norsk næringsliv, både i privat og offentlig sektor, er opptatt av å høyne sitt eget kunnskapsnivå, og det er svært populært å skaffe seg relevant arbeidslivslitteratur.
Tekst: Grethe Ettung (2009)
Vernepersonellet i norsk næringsliv, både i privat og offentlig sektor, er opptatt av å høyne sitt eget kunnskapsnivå, og det er svært populært å skaffe seg relevant arbeidslivslitteratur.
Salgsansvarlig Erik Paulsen i Arbeids­miljøsenteret, kan fortelle at første kvartal i 2009 er den beste kvartalsomsetningen for HMS-butikken noensinne. Han hevder at HMS-butikken foreløpig ikke er blitt berørt av finanskrisen. - Vi har en høyere omsetning enn i 2008, og ligger betydelig foran salgsbudsjettet. På tross av informasjonsflyten på internett, er arbeidslivslitteratur fortsatt populært. Men vi opplever også en markant økning av andre HMS-produkter som skilt, førstehjelpsutstyr og sperremateriell. Det er også meget høy omsetning av materiell knyttet opp mot kjemiske stoffer og farlig avfall, såkalte ADR-produkter. HMS-butikken jobber kontinuerlig med markedsføring og tilpasser seg løpende situasjonen i markedet. Vi har nylig sendt ut brosjyren "Sikker­het på arbeidsplassen", som er rettet mot entreprenører og bygge­plasser, sier Paulsen.

Endring i arbeidsmiljøloven vedrørende psykososialt arbeidsmiljø

09 april 2025

Fredag den 4 april 2025 vedtok regjeringen at endringer i arbeidsmiljøloven skal tydeliggjøre ansvaret for å sikre et fullt forsvarlig psykososialt arbeidsmiljø. Hva endringene blir helt konkret, er nå opp til Arbeidstilsynet sammen med partene i arbeidslivet. Vi heier på dette

Emosjonelt arbeid – vi inviterer til foredrag på Verdens arbeidsmiljødag

13 mars 2025

Det er mange arbeidsplasser som står i situasjoner som kan oppleves som emosjonelt og relasjonelt belastende. Det betyr ikke at vi nødvendigvis kan fjerne eksponeringsfaktoren, men bedrifter må jobbe organisatorisk på en slik måte at ansatte ikke blir syke av det. Vi inviterer til foredrag om emosjonelt arbeid på Verdens arbeidsmiljødag 28. april.

Roller spiller en rolle

06 februar 2025

Kan manglende evne til å skille rolle og person velte fremtiden? Ikea-dommen understreker verneombudets rett til å ytre seg kritisk i kraft av rollen, uten å risikere represalier skriver seniorrådgiver Øystein Grytøyr i denne kronikken. Kronikken ble først publisert i HMS-magasinet.

Scroll til toppen